medghoo
30 آذر 1401 - 11:48

ارتش اوکراین، شهر «گورلووکا» را گلوله‌باران کرد

مقامات محلی منطقه دونتسک می‌گویند نیروهای ارتش اوکراین بامداد امروز چهارشنبه، شهر گورلووکا را گلوله‌باران کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، مقامات محلی اعلام کردند که ارتش اوکراین بامداد امروز چهارشنبه با ۱۰ موشک گراد، مناطقی از جمهوری خودخوانده دونتسک را هدف قرار داده‌اند.

دفتر نمایندگی جمهوری خلق دونتسک در مرکز مشترک نظارت و هماهنگی پرونده‌های مربوط به جنایات جنگی در اوکراین اعلام کرد که بامداد امروز چهارشنبه نیروهای ارتش اوکراین، شهر «گورلووکا» را گلوله‌باران کردند.

هنوز گزارشی درباره تلفات و خسارات مادی این حمله توپخانه‌ای منتشر نشده است.

شهر گورلووکا در ۵۰ کیلومتری شمال دونتسک قرار واقع شده و از سال ۲۰۱۴ تحت کنترل حاکمیت جمهوری خلق دونتسک قرار دارد؛ نیروهای اوکراینی معمولاً روستاهای اطراف این شهر را هدف قرار می‌دهند.

جمعیت این شهر تا پیش از آغاز جنگ و درگیری‌ها در دونتسک، بیش از ۲۵۰ هزار نفر بود.

در روزهای اخیر، حملات موشکی و توپخانه‌ای ارتش اوکراین به مناطق مختلف دونتسک افزایش یافته است.

رئیس جمهور روسیه دیروز در جریان دیدار با دنیس پوشیلین، سرپرست جمهوری خلق دونتسک، به سکوت رسانه‌های خارجی درباره بمباران دونتسک و حملات اوکراین به غیرنظامیان این منطقه، واکنش نشان داد. پوتین در واکنش به تشدید بمباران در دونتسک گفت: توجهات را به این واقعیت جلب می‌کنم که حتی یک رسانه خارجی یا سازمان حقوق بشری سکوتش را درباره این موضوع نشکسته است.

پوتین ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) در پاسخ به درخواست جمهوری‌های دونباس برای رهانیدن آنها از ظلم و ستم رژیم کی‌یف و همچنین نازی‌زدایی اوکراین، فرمان آغاز عملیات نظامی مسکو در این کشور را صادر کرد.

جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک و مناطق زاپروژیا و خرسون از ۲۳ تا ۲۷ سپتامبر (اول تا پنجم مهر) برای پیوستن به روسیه همه‌پرسی برگزار کردند و اکثریت رای‌دهندگان با الحاق این مناطق به روسیه موافقت کردند.

رئیس جمهور روسیه ۲۴ فوریه (پنجم اسفند ۱۴۰۰) در نطقی تلویزیونی اعلام کرد که در واکنش به درخواست جمهوری‌های دونباس (دونتسک و لوهانسک) در شرق اوکراین و همچنین به منظور «نازی‌زدایی و غیرنظامی‌کردن اوکراین»، فرمان آغاز «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین را صادر می‌کند تا از مردمی که هشت سال مورد سوءاستفاده و نسل‌کشی رژیم کی‌یِف بوده‌اند، حفاظت کند و اوکراین از وجود «نئونازی‌ها» پاکسازی شود.

منبع: مهر
شناسه خبر: 924398